zdieľať článok
Často sa opakujúcim prístupom v slovenskom divadle je prehodnocovanie pohľadu na významné historické udalosti alebo osobnosti slovenskej kultúry a politiky. Režisérky Kateřina Quisová, Silvia Vollmann a Alžbeta Vrzgula sa spojili pri príležitosti 75. výročia zvolenského divadla a blížiacich sa výročí narodenia dvoch výrazných osobností slovenskej kultúry ‒ manželov Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej. V inscenácii Tel3gram sa pokúšajú prehodnotiť, demystifikovať a zároveň aj poľudštiť tieto historické osobnosti, pričom polemizujú o rozpore medzi realitou a glorifikovanou predstavou, ktorá žije v pamäti národa.
V inscenácii v štúdiu Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa skrýva omnoho viac a nie je len pietnou spomienkou na Tajovského a Gregorovú. Režisérky sa nesnažili vytvoriť študijný výklad, ktorý by nahradil stredoškolskú hodinu slovenského jazyka a literatúry. Vďaka ich umeleckým ambíciám a schopnostiam, spomienka a úcta ku Gregorovcom získala nový rozmer. Cez dnes už historické osobnosti dokázali hovoriť aj o problémoch súčasnosti, a to všetko v spoločnom výtvarnom jazyku Alžbety Kutliakovej.
Scénografka vytvorila rozbombardovanú a ošarpanú kuchyňu, v ktorej režisérky mohli „variť“ podľa svojej vôle. Biely, chladne pôsobiaci a zdemolovaný priestor s dierou v stene zhmotňoval všetko, čo charakterizovalo život Gregorovcov. Ich život ovplyvnila prvá aj druhá svetová vojna, tak ako dnes mnohých pochádzajúcich z Ukrajiny. Kuchyňa tiež reprezentuje akýsi intímny priestor, srdce domova, v ktorom režisérky odhaľujú informácie aj z osobného života manželov ...
Článok
predplatné za článok
Mesačné
predplatné za mesiac
Ročné
predplatné za rok