zdieľať článok
Dvojaká morálka, vymedzenie sa voči jednoznačnému dobru a jednoznačnému zlu, protest, ale aj pokrytectvo. To všetko sú témy prítomné v najnovšej inscenácii Divadla Jonáša Záborského v Prešove v réžii Mareka Zákosteleckého Plechový bubienok, ktorá vznikla podľa rovnomenného románu držiteľa Nobelovej ceny Güntera Grassa napísaného v roku 1959.
Dielo upozorňuje na skrytý, ale pretrvávajúci fašizmus v spoločnosti aj po druhej svetovej vojne a pokúša sa ho demaskovať. V kombinácii s faktom, že nemá moralizujúci charakter a prekračuje jednoduché delenie hodnôt na dobré a zlé, ostáva aktuálnou a podnetnou predlohou aj pre súčasné spracovania.
Dej sa odohráva v čase pred druhou svetovou vojnou, počas nej a po jej ukončení a sleduje premeny poľského mesta Gdansk v čase dvoch svetových vojen. Hlavnou postavou je chlapec Oskar Matzerath. Na svoje tretie narodeniny dostane červeno-biely plechový bubienok, ktorý ho bude po celý život sprevádzať, a zároveň sa týmto dňom rozhodne prestať rásť. Tento moment vyjadruje protest proti turbulentnosti a surovosti doby, ale odkazuje aj na fantáziu detského sveta, ktorý sa potrebuje oslobodiť od závažného a krutého sveta dospelých. Zároveň ide aj o alibizmus a pokrytectvo, pretože rozhodnutie ponechať si identitu dieťaťa možno ...
Článok
predplatné za článok
Mesačné
predplatné za mesiac
Ročné
predplatné za rok