Dali by sa znova opakovať špecifiká života a tvorby bokom od hlavného mesta. Pre niekoho odvaha, odstrihnutie, tvorba hodnôt mimo centier, autentickosť; pre iného pocit osamelosti, nenaplnených ambícií, život v tieni či neporozumenie s dobou vyznávanými hodnotami, alebo pocit večnej opozície. 

Po rokoch sa mi zdá, že na formálnom predvedení života niekde bokom už vlastne vôbec nezáleží. Internet odbúral vzdialenosti pri práci. Pravidelne cestovať na krátke stretnutia viac netreba. Vzdialenosti, ktoré zmizli, však v zmysle zákona zachovania energie museli vzniknúť inde. Navzájom sa vzdialili ľudia, ktorí stoja hneď vedľa seba. 

V hre Sám sebe sám narástlo ambicióznej matke namiesto ruky klepeto, ktoré tvorí ruka zrastená s mobilom. Tým klepetom sa matka nedokáže viac dotýkať svojich detí a muža. Viacerí filozofi hovoria o najmladšej generácii detí, ktorá už nezažila život bez internetu, ako o absolútne stratenej. Deti však ešte stále vychovávajú ich rodičia. Prečo sú však často uväznení v závislostiach súčasného sveta, ktorému dominuje strach z nedostatku, z nezaplatených úverov, zo správ, z vojny, z chorôb, zo smrti aj zo života…? Po nich prichádzajú frustrácia, depresia a apatia, ktorú človek lieči formou rýchlych stimulácií, závislosťami a dopamínovými odmenami z aplikácií. V celej tej úzkosti, živote v predbehu, v špekuláciách o ideálnej budúcnosti, ktoré človeka odpájajú od prítomnosti, len ťažko pomôcť deťom chápať hĺbku ich života, keď sa dospelí strácajú v tom vlastnom. 

Je už vlastne jedno, či človek žije a tvorí na východe, alebo na západe. Dôležité sú rozhodnutia na krížnych cestách. V rozprávke by povedali ‒ keď pôjdeš doľava, aj o koňa prídeš. Keď pôjdeš vpravo, nájdeš si ženu, postavíš dom, budete mať deti a spokojne si nažívať. A keď sa vydáš prostrednou cestou, nezískaš nič, ale nájdeš sám seba. Zvykli sme si uvažovať duálne, klásť proti sebe vždy dve možnosti. Maternica, srdce a mozog však nie sú párovými orgánmi, jedna je aj chrbtica a bránica. A až život bez strachu umožní človeku vydať sa svojím stredom.


číslo 4, ročník 18, ISSN 2989-3666