zdieľať článok
Pri príležitosti osemdesiateho výročia Slovenského národného povstania pripravilo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene v spolupráci so Slovenským komorným divadlom Martin putovnú inscenáciu Frontový autobus, inšpirovanú aktivitami Frontového divadla (1944). To v čase národného odboja cestovalo po regiónoch, aby zabávalo i agitovalo. A práve na putovanie hereckého kolektívu pod vedením herca a režiséra Andreja Bagara a na činnosť divadla v rokoch neslobody sa zamerali tvorcovia zvolensko-martinskej inscenácie.
Ako píše teatrológ Vladimír Štefko o Frontovom divadle,1 „bola to umelecko-agitačná skupina, ktorá si za cieľ kládla prinášať dobrú náladu, povzbudzovať, pôsobiť politicky uvedomujúco a agitačne. [...] V pestrom slede sa striedali verše, piesne, tance, anekdoty, eskamotérske, silácke a iluzionistické čísla, monológy, skeče a scénky. Program trval dve hodiny, no podľa potreby ho bolo možné skrátiť, ale aj rozšíriť.“2 Na základe tohto opisu možno povedať, že hoci skratkovite, ale predsa sa tvorivému tímu pod režijným vedením Petra Palika podarilo vyabstrahovať esenciu tvorby a štruktúry predstavení Frontového divadla.
Inscenácia Frontový autobus má dynamický estrádny charakter, striedajú sa v nej hudobné a spevácke čísla s cirkusovými a činohernými výstupmi a skečmi, herci a herečky prestupujú z rolí postáv do rolí rozprávačov. Aj keď tvorcovia hovoria o vážnych témach z našej minulosti, zvolili ...
Článok
predplatné za článok
Mesačné
predplatné za mesiac
Ročné
predplatné za rok