článok
recenzie – domáce | 30. 7. 2024 | Lívia Brachnová
Bolesť jedinca je tiež bolesťou spoločnosti
zdieľať článok
Hnev a netolerancia voči menšinám väčšinou pramenia z nepochopenia či z absencie vlastnej empírie. Inscenácia Tá bolesť ťa prejde v réžii Elégie Štrbovej, ktorá mala v marci premiéru v priestoroch kultúrneho centra P*AKT, divákovi ukazuje, že rôzne životné skúsenosti dokážu spájať aj odlišných ľudí. A to je to dôležité – hľadať to, čo nás spája, nie čo nás rozdeľuje. Všetci sme sa niekedy cítili neprijatí, iní, a všetci sme tiež niekoho stratili.
Divák nemusí hneď odhaliť, že ide o inscenáciu s tematikou LGBTI+, hoci je z produkcie divadla Nomantinels. Príbeh transrodovej ženy Maie (Jakub Švec) je totiž príbehom obyčajného človeka, hoci tragickým. Jeho predlohou je rovnomenná kniha od autorky Mie Žurekovej, ktorá spracovala skutočné udalosti zo svojho okolia.
Na začiatku sledujeme stretnutie a blízkosť dvoch ľudí – Emy (Jana Kvantiková) a Michala/Maie. Vidíme premietanie videonahrávok z ich stretnutí na známych bratislavských kultúrnych miestach. Počiatočný pocit z modernej love story však naruší Michalovo uzavretie sa do seba. Proces jeho otvárania sa je pomalý a postupný. O hľadaní svojej skutočnej identity povie najprv Eme a neskôr sa aj vďaka jej podpore rozhodne zdôveriť ostatným blízkym. Tu však naráža na neprijatie a absolútne odsudzovanie, najmä jeho otca (Filip Jekkel). Bolesť zo zavrhnutia je pre Maiu taká neúnosná, že sa rozhodne svoj život ukončiť. Inscenácia témou, atmosférou aj príbehom pripomína ...
Článok
predplatné za článok
Mesačné
predplatné za mesiac
Ročné
predplatné za rok